Yeni iPhone Aktarma Nasıl Yapılır?

Yeni iPhone aktarma veya iPad cihazı aldığınızda, eski cihazınızdaki; rehber, fotoğraflar, ses içerikleri gibi pek çok kişisel verinizi yeni telefona aktarmak isteyebilirsiniz. Android cihazlar için her ne kadar kolay bir işlem olsa da, iOS tabanlı cihazlarda aktarım yaparken bazı kullanıcılar sorun yaşayabiliyor. Biz de sorun yaşayabilecek kullanıcılara yardımcı olmak adına, aktarım yöntemleri hakkında detaylı bilgiler vermek istedik.

Yeni iPhone aktarma Apple’ın sunmuş olduğu hızlı başlangıç özelliği sayesinde oldukça kolay bir hal alıyor. Hızlı başlangıç adını vermiş olduğu bu özellik aslında temelde tüm cihazlarda sunulan telefon kurulum özelliğidir. Eski veya yeni cihaz fark etmeksizin, iOS 12.4 ve üzeri sürümleri destekleyen tüm Apple cihazlarınızda verilerinizin tamamını aktarmak adına hızlı başlangıç özelliğini kullanabilirsiniz. Eğer bahsettiğimiz sürümü desteklemeyen bir cihazınız varsa, burada da yardımınıza iCloud ve iTunes yetişiyor.

Bahsettiğimiz uygulamaların yedeklemelerini geri yükleme özelliği sayesinde düşük sürümlerde cihazlarınızdan aktarım yaparken yine sorun yaşamayacaksınız. Sürümler desteklendiği sürece en iyi ve sorunsuz aktarım elbette hızlı başlangıç özelliği ile olacaktır. Hiçbir verinizi, cihaz ayarlarınızı ve uygulamalarınızı kaybetmeden büyük bir kolaylıkla cihazınızı aktarabilirsiniz. Sadece Apple Pay ve bankacılık uygulamalarında yeniden doğrulamalar yapmanız gerekebilir.

Eski iPhone’u Yeni iPhone’a Aktarma

Eski iPhone’u yeni iPhone’a aktarma için hızlı başlangıç özelliğini kullanabiliriz. Burada bilmeniz gereken en önemli hususlardan biri veri aktarımı sırasında ne eski ne de yeni cihazınızı kullanamayacağınız. Veri aktarımı tamamlanması yaklaşık 30 dakika ile 1 saat arasında gerçekleşmektedir. Veri aktarımına başlamadan önce cihazlarınıza ihtiyacınız olmadığından emin olun ve ardından aşağıdaki adımları uygulayın:

Adım 1:

  • Her iki cihazı da yan yana getirin ve pil seviyelerinin dolu olduklarından emin olun.
  • Yeni cihazınızda yukarıya doğru kaydırın ya da ana ekran düğmesine tıklayın.
  • Eski cihazda, yeni iPhone Kur seçeneğini görmelisiniz. Apple kimliğinizin doğru olduğunu teyit edin, ardından devam kısmına dokunun. Eski cihazda yeni iPhone’un yanındaki veri aktarımını seçin.
  • Eski cihazınızda yeni iPhone kurma istemi gözükmüyorsa, Wi-Fi ve Bluetooth’un her iki cihaz için de denetim merkezi bölümünden etkinleştirildiğine emin olun. Buna rağmen gözükmüyorsa cihazı yeniden başlatın. Eğer yeni iPhone’da daha önce kurulum yapıldıysa sıfırlamanız gerekebilir.
  • Yeni cihazınızda görünen animasyon alanını eski cihazınız ile kamera yardımıyla tarayın. Tarama işlemi başarılı olmayabilir. Böyle bir durumda manuel olarak kimlik doğrulamaya dokunun. Ardından ekranda yer alan kodu diğer cihaza girin. Hızlı başlangıç iPhone işlemi bu adımda tamamlanmıştır.

Adım 2:

Yukarıdaki adımları takip edip, tamamladıktan sonra yeni cihazınızda bitir işlemi yapmanız gerekiyor. Yeni cihazınızda, eski cihazınıza ait olan şifreyi girmenizi isteyebilir. Şifrenizi girdikten sonra etkinleştirme işlemi birkaç dakika sürebilir. Bu süre esnasında Wi-Fi ağına bağlanarak, Apple kimliğinizin bulunduğu hesaba giriş yapar. Bu esnada sizden Apple kimliğiniz için şifre isteyebilir. İsteğe bağlı olarak Face ID ve Touch ID özelliklerini aktif hale getirebilirsiniz.

Adım 3:

Sıra geldi veri aktarım işlemine. Burada iki farklı seçenekten birini tercih etmeniz gerekecek. İster iPhone cihazınızdan aktarmayı seçebilirsiniz, isterseniz de iCloud yardımıyla indirme özelliğini kullanabilirsiniz. Burada tavsiye edebileceğimiz işlem iPhone’dan aktarma olacaktır. Bu adımı seçtikten sonra aktarım için bir süre beklemeniz gerekebilir. Eski cihazınızdan tüm güncel verileri yedekleme ihtiyacı duymadan doğrudan yeni cihazınıza aktaracaktır.

Bu yapılan işlemdeki veri aktarımı Wi-Fi ağı üzerinden gerçekleşir. Eğer yavaş bir ağ bağlantınız var ise buna çözüm olarak da kablolu aktarım yapmak mümkün. Lightning kablosu ve usb adaptörü yardımı ile iki cihazı birbirine bağlayabilirsiniz. Cihazlara kabloyu taktıktan sonra ekranda bir uyarı sunacaktır. Bu uyarıya onay vererek iPhone eşleştirme işlemini tamamlamış olacaksınız.

iPhone’dan aktarım işlemini seçmek yerine iCloud üzerinden indirme yaparak da aktarım mümkün. Yeni cihazınız iCloud üzerinden en son güncel verileri sizin için indirir. Eğer yakın zamanda bir yedekleme yapmadıysanız, eski cihazınız üzerinden iCloud yedekleme yapmanızı öneririz. Veri kapasitenize bağlı olarak iCloud hesabınızdaki saklama alanını yükseltmeden verilerinizi yeni cihazınıza transfer edebilirsiniz.

Adım 4:

iPhone’dan iPhone’a uygulama aktarma işlemini başlattıktan sonra sizden belirli ayarları aktarmak aynı zamanda etkinleştirmek için hüküm ve koşulları kabul etmenizi isteyecek. Bu işlemi onayladıktan sonra Apple Pay’i etkinleştirmek istiyorsanız kartınızdan CVV kodunu tekrar girmeniz gerekir.

Veri aktarımı başladıktan sonra her iki cihazda da ilerleme çubuğu göreceksiniz. iPhone veri aktarma tamamlanamıyor hatasına düşmemek için telefonlarınızın aktarım süresi boyunca Wi-Fi ağına bağlı ve birbirine yakın olduğundan mutlaka emin olun. Eğer cihazlardan birisinin pil seviyesi düşükse, aktarım esnasında sorun yaşamamak için şarja takılı bir şekilde işleme devam edin.

Aktarım ortalama olarak 30 dakika kadar sürecektir. Bu aktarımın daha hızlı veya yavaş olması tamamen Wi-Fi ağınızın hızına bağlıdır. Eski iPhone’u yeni iPhone’a aktarma 2022 için kullanılabilecek en ideal yöntem yukarıda adım adım anlattığımızdır. Üstteki adımları doğru ve eksiksiz uyguladığınız takdirde hiçbir sorun yaşamadan cihazdaki verilerinizi aktarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir