iPhone Yazılım Güncelleme Hatası Nedir?

iPhone yazılım güncelleme hatası iPad ve iPhone cihazlarda nadir görülen bir hata değildir. Birçok iOS kullanıcı bu hata ile karşı karşıya kalmaktadır. Yazılım güncellemesi başarısız olduğu zaman ‘Ayarlar’ ve ‘Kapat’ seçenekleri karşınıza çıkacak. iPhone ve iPad cihazlarda yazılım güncelleme hatası ile karşılaştığınızda aşağıda yer alan 3 farklı tekniği deneyerek, sorununuzu çözebilirsiniz.

iPhone Yazılım Güncelleme Hatası ve Çözümü

iOS 15 güncelleme hatası ile karşı karşıya kalmanız mümkün. Güncelleme hatasını çözmek için 3 farklı tekniğe sahibiz. Bunları deneyerek, sorununuzu çözmeye çalışabilirsiniz. Bahsedilen çözümlere rağmen güncelleme hatası almaya devam ediyorsanız, en yakın yetkili teknik servise danışabilirsiniz.

Ağ Durumu Kontrolü

Yazılım güncellemesi hatasında temel sorunlardan birisi olabilir. Basit ve etkili bir yöntemdir. Ağdaki trafiğin tıkanması veya dengesiz bir sinyal gücü, güncelleme hatasının temel sorunu olabilir. Hata aldığımızda ilk denememiz gereken ağ durumunu kontrol etmektir.

 • Bağlı olduğunuz modemi kapatıp, 10-15 dakika kadar bekledikten sonra tekrar açın.
 • Cihazınızı tekrar Wi-Fi ağına bağlayın.
 • Cihaz Wi-Fi ağına bağlandıktan sonra sırasıyla Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme yolunu izleyin. Yeni sürümü tekrar yüklemeyi deneyin.

Yukarıdaki yöntem sorununuzu çözmüyorsa, altta bahsedeceğimiz iki yöntemi de deneyebilirsiniz.

Cihazınızı iTunes Yardımıyla Güncelleyin

iOS cihazlarınızı yönetmek için üretilmiş olan iTunes yardımıyla da cihaz güncellemelerini gerçekleştirebilirsiniz. İşe yarar bir yöntem olup iPhone yazılım güncelleme hatasının önüne geçebilir. Aşağıdaki adımları izleyip, uygulayın.

 • iTunes programını, Apple resmi sitesinden son sürüm olarak indirin ve kurun. Eğer daha önce bilgisayarınıza iTunes yüklediyseniz güncel sürümde olduğundan emin olun.
 • USB kablosu yardımıyla cihazınızı bilgisayara bağlayın ve iTunes’in cihazınızı tanımasını bekleyin.
 • Ekranda listelenmiş olan seçeneklerden “Özet” kısmını tıklayın ve bir sonraki ekranın açılmasını bekleyin. Gelen ekranda güncellemeleri kontrol et bölümünü seçin.
 • Güncelleme çıktığında butona basmanız yeterli olacaktır.

Cihaz kurulum yaparken kesinlikle bağlantısını kesmeyin. Güncelleme gerçekleştirilecektir.

Firmware’i Kendiniz İndirin

Yukarıda bahsedilen iki yönteme rağmen iPhone yazılım hatası düzeltme sorununuz devam ediyorsa, yazılımı kendiniz indirebilirsiniz. IPSW adı verilen iOS dosyasını indirerek kendiniz güncelleme gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları doğru bir şekilde takip ederek, işlem yapmalısınız.

 • IPSW dosyasını indirmek için Google da arama yapmanız yeterli olacaktır. IPSW dosyalarını indirmek için dilerseniz ipsw.me adresini kullanabilirsiniz.
 • IPSW dosyasını indirdikten sonra USB kablosu yardımıyla cihazımızı bilgisayara takıyoruz. iTunes programı açıldıktan sonra özet kısmına basın.
 • Bu adım oldukça önemli. Windows cihazlar için Shift, Mac cihazlar için Option tuşuna basılı tutarak iPhone’u Geri Yükle butonuna basın.
 • Açılan ekranda IPSW dosyasını seçin ve işlemi tamamlayın.

iPhone yazılım güncelleme hatası çözüldükten sonra daha önce yedeklediğiniz verileriniz varsa yükleme yapabilirsiniz. Bu sayede hiçbir verinizi kaybetmemiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir