iPhone Wifi Paylaşma Nasıl Yapılır?

Herkesin merak ettiği ve araştırdığı konulardan biri de iPhone Wifi Paylaşma. Günümüzün en popüler telefon markalarından biri olan Apple, her gün yenilenen iPhone modelleri ile milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. iPhone gibi bir telefonunuz varsa internet kullanımınızın da kullanımı destekleyecek kapasitede olması gerekir. Diyelim ki internet paketinizin süresi doldu ama yine de telefonda yapacak bir şeyiniz var.

O zaman tek yapman gereken cihaz aracılığıyla interneti paylaşabileceğin yardımsever bir arkadaş bulmak… Peki telefonunuzdaki interneti bir bilgisayar veya diğer telefonlarla nasıl paylaşabilirsiniz? Gelin ve aşağıdaki adımları takip ederek arkadaşınızın internetini kullanın; Bilgisayarınızın veya diğer telefonların kendi telefonunuzdan internetinizi kullanmasına nasıl izin vereceğinizi öğrenelim.

Anlatacağımız bu yöntemin adı Tether veya HotSpot. Gerekirse Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda kendi internet ağınızı kurmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu şekilde iPhone’unuzu modem olarak kullanabilirsiniz.

iPhone veya iPad’inizde Kişisel Erişim Noktası kurun

Kişisel Erişim Noktası, bir Wi-Fi ağına erişiminiz olmadığında iPhone veya iPad veri bağlantınızı (Wi-Fi Hücresel) paylaşmanıza olanak tanır.

Kişisel bir erişim noktası kurun

Ayarlar > Hücresel > Kişisel Erişim Noktası veya Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası’na gidin. Başkalarının katılmasına izin ver’in yanındaki kaydırıcıya dokunun. Kişisel Erişim Noktası seçeneğini görmüyorsanız, planınızla Kişisel Erişim Noktası’nı kullanabildiğinizden emin olmak için kablosuz hizmet sağlayıcınızla iletişime geçin.

Wi-Fi, Bluetooth veya USB üzerinden Kişisel Erişim Noktasına bağlanın

Kişisel Erişim Noktasına Wi-Fi, Bluetooth veya USB üzerinden bağlanabilirsiniz. iOS 13 ve sonraki sürümlerde, Kişisel Erişim Noktasına bağlı cihazlar, ekran kilitliyken bile bağlı kalır. Dolayısıyla bu cihazlar bildirim ve mesaj almaya devam edecek. Aşağıda, bu yöntemlerin her birini kullanmak için bazı ipuçları verilmiştir.

Kişisel Erişim Noktanıza bir cihaz bağladığınızda, durum çubuğu maviye döner ve kaç cihazın katıldığını gösterir. Kişisel Erişim Noktanıza aynı anda katılabilecek cihaz sayısı, operatörünüze ve iPhone modelinize bağlıdır. Diğer cihazlar Wi-Fi üzerinden Kişisel Erişim Noktanıza bağlandığında, ana cihazdan İnternet’e bağlanmak için yalnızca hücresel verileri kullanabilirsiniz.

Bağlanmak için şu adımları izleyin: Kablosuz internet erişimi iPhone Wifi Paylaşma için ağa bağlanmak istediğiniz cihazda Ayarlar > Hücresel > Kişisel Erişim Noktası veya Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası’na gidin ve bu seçeneğin etkinleştirildiğinden emin olun. Ardından, WiFi şifresini ve telefon adını doğrulayın. Diğer cihazınız da Wi-Fi ağına bağlanana kadar bu ekranda kalın.

Bir önceki yazımız iPhone Etkin Değil iTunes’a Bağlanın‘ı okudunuz mu? Ağa bağlanmak istediğiniz cihazda Ayarlar > Wi-Fi’ye gidin ve listede iPhone veya iPad’inizi bulun. Ardından, katılmak istediğiniz Wi-Fi ağına dokunun. İstenirse, kişisel erişim noktası parolanızı girin. Bluetooth iPhone veya iPad’inizin bulunabilir olduğundan emin olmak için Ayarlar > Bluetooth’a gidin ve bu ekranda kalın. Ardından, Mac veya PC’nizde Bluetooth ağ bağlantısı kurmak için üreticinin talimatlarını izleyin.

Bluetooth ile Kişisel Erişim Noktasını kullanma hakkında daha fazla bilgi edinin. Kişisel erişim noktası; Mac, PC ve diğer üçüncü taraf cihazlarla Bluetooth bağlantısını destekler. Başka bir iOS cihazına bağlanmak için Wi-Fi kullanın. USB Mac’inizde veya PC’nizde iTunes’un en son sürümünün yüklü olduğundan emin olun. Ardından, cihazınızla birlikte verilen USB kablosunu kullanarak iPhone veya iPad’inizi bilgisayarınıza bağlayın. “Bu bilgisayara güveniyor musunuz?” Güven’e dokunun.

iPhone veya iPad’inizin Kişisel Erişim Noktasına bir aygıt bağlama hakkında daha fazla bilgi edinin. Ailenizin otomatik olarak katılmasına izin verin Ailenizin bir parola girmek zorunda kalmadan Kişisel Erişim Noktanıza otomatik olarak katılabilmesi için Aile Paylaşımı’nı ayarlayabilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki gibi hareket edin: Kişisel Erişim Noktasını kullandığınız cihazınızda Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası > Aile Paylaşımı’na gidin. Aile Paylaşımı’nı açın. Seçeneği görmüyorsanız Aile Paylaşımı’nı nasıl kuracağınızı öğrenin.

Aile üyelerinizin her birinin adına dokunun ve Kişisel Erişim Noktanıza talep üzerine mi yoksa otomatik olarak mı katılacaklarını seçin. WiFi şifrenizi kurun veya değiştirin Wi-Fi şifresini değiştirmek için Ayarlar > Hücresel > Kişisel Erişim Noktası veya Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası’na gidin ve ardından Wi-Fi şifresine dokunun.* 

iPhone internet paylaşımı nasıl yapılır? En az 8 karakter uzunluğunda bir WiFi şifresi seçin ve ASCII karakterlerini kullanın. ASCII olmayan karakterler ayrıca Japonca, Rusça, Çince ve diğer dillerdeki karakterleri de içerir. ASCII karakterleri şunlardan oluşur:

  • Tüm küçük ve büyük harfler İngilizce
  • 0-9 arası sayılar
  • Bazı noktalama işaretleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir