iPhone Uygulama Arşivi Kapatma

iPhone uygulama arşivi kapatma tamamen kullanıcı deneyimini arttırmak adına iOS 14 sürümüyle sunulmuştur. Cihazınızda yüklü olan uygulamaları kolayca bulmanız ve düzenlemenize yardımcı olur. Dilerseniz kategorize ederek otomatik olarak uygulama klasörleri oluşturabilir, bu klasörleri düzenleyebilirsiniz.

iOS 14 Uygulama Arşivi Düzenleme

iOS 14 uygulama arşivi düzenleme nasıl kullanılır? Ana ekran üzerinde uygulama arşivi kısmını görene kadar sol tarafa ekranı kaydırın. Uygulama arşivi bölümüne geldiğinizde, arama çubuğuna istediğiniz uygulama adını yazarak kolayca bulabilirsiniz. Uygulamalarınız bu bölümde otomatik olarak kategorilere ayrılmış olarak karşınıza çıkacaktır.

Sık kullanmış olduğunuz uygulamalar kullanım sürenize göre listelenir ve kullanım süreniz değiştikçe listeleme de otomatik olarak değişir. Bunun yanı sıra önerilenler kategorisi de klasör olarak vardır. Uygulamalarınızın hangi klasöre indirileceğini bu alandan değiştirebilir, uygulama ikonlarının üzerine basılı tutarak klasörden silebilir hatta tamamen kaldırabilirsiniz.

iOS 14 Uygulama Arşivi Gizleme

iOS 14 uygulama arşivi gizlemek şuan için mümkün değildir. Yeni sürümle gelen bu özellik henüz kapatılmıyor. Gelecek sürümlerde iPhone uygulama arşivi kapatma özelliği gelebilir. Gelen sürümle beraber eğer bu özelliği kapatma seçeneği sunulmazsa farklı yollar da izlemek mümkün.

Özelliği devre dışı bırakmak için şuan kullanılabilecek tek çözüm, eski sürüme geri dönmek olacaktır. Eski sürüme geri dönmek isteyen kullanıcılar yazımızı okumaya devam etsin. Eski sürüme dönmek için ilk yapmanız gereken iPhone’umu Bul özelliğini kapatmanızdır.

Bunun ardından internet üzerinden iOS 13.5.1 gibi sürümler için ipsw dosyasını indirmeli ve tıpkı yükseltme yapar gibi buna benzer sürümleri yüklemelisiniz. Peki, bir önceki sürüme nasıl döneriz?

  • İstediğiniz sürümün ipsw dosyasını indirdikten sonra cihazınızı usb kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın.
  • iTunes programı bilgisayarınızda otomatik olarak açılacaktır.
  • iPhone kilidini açın şeklinde bir uyarı gelirse, cihazınızın kilidini açın.
  • Bu bilgisayara güven şeklinde bir uyarı alabilirsiniz, onaylayın.
  • iTunes programındaki sol üst bölümde yer alan telefon simgesine tıklayın ve cihazınızı seçin.
  • Shift tuşuna basılı tutun ve iPhone’u geri yükle seçeneğine dokunun. Açılan pencerede ipsw dosyasını indirdiğiniz yeri bulun, seçin ve açın.
  • Açılacak olan pencerede devam et butonuna tıklayın.

Bu işlem devam ederken cihazınızı kontrol edin, sizden şifre girmenizi isteyebilir. Şifrenizi girin ve ekranı beklemeye devam edin. İşlem tamamlandıktan sonra yüklediğiniz sürüm ile ilgili cihazınıza uyarı gelecektir. Uyarıyı aldıktan sonra cihazınızın bilgisayar bağlantısını çıkartın. iCloud’da önceki sürümlere ait yedekler varsa kaldırın. iPhone uygulama arşivi kapatma var olan mevcut sürümlerde olmadığı için eski sürümlere dönerek uygulama arşivi kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir