iPhone Ekran Yansıtma

iPhone ekran yansıtma her zaman odanın karşısındaki TV’ye bağlamak isteyen insanlardan biri misiniz? Bu makaleyi okuyorsanız, muhtemelen modern zamanların en büyük ikilemlerinden biriyle karşı karşıyasınız. Çünkü cihazınızdaki görüntülerin basitçe TV’ye aktarılmasını istiyorsunuz. Sonuçta, evde daha büyük bir ekrana sahip olabilecekken neden daha azıyla yetinelim?

Göz atmak istediğiniz bir Youtube videosu, bir TikTok veya bir tatil fotoğrafı olabilir ve aslında oturma odanızın ekranında daha iyi görünür. Bu aslında görüntülü sohbet veya görüntülü arama sırasında arkadaşlarınızla sıradan bir şey paylaşmanın başka bir yolu olarak görülebilir. İyi haber şu ki, aslında bunu yapmanın birkaç kolay yolu var ve bunlardan sadece birine para harcamanız gerekebilir. İşte iPhone’u TV’ye bağlamanın iki kolay yolu!

Bunun için ilk yöntem en eski yöntem olan dönüştürücü kullanmaktır…

Bu yöntem, neredeyse her cihazdan bir TV’ye görüntü aktarmak için yaklaşık 15 yıldır kullanılmaktadır. Buradaki iPhone’umuz olan ana cihazdan, kablo üzerinden TV’ye dönüştürücü. Bu dönüştürücü ile son Smart TV’lerde gördüğümüz HDMI bağlantı noktalarına bağlanmak mümkün. Mevcut HDMI kablosunun bir ucunu TV’ye, diğer ucunu yukarıdaki HDMI çıkışına bağlamanız yeterli – Ben şahsen oyun izlerken bu yöntemi tercih ediyorum.

TV’nin yanına bir iPhone standı koymak ve yakınına takmak ve TV’nizin onu destekleyen başka özelliklere sahip olup olmadığını görmek kolaydır. Böyle bir dönüştürücüye neden ihtiyaç duyulduğunu sorarsanız, iPhone’un HDMI dönüştürücüsü olmadığını biliyorsunuz, bu yüzden Lightning konektöründen HDMI’ya dönüştürmemiz gerekiyor.

iPhone ekran yansıtma için Apple’ın Lightning to Digital AV Converter’ını almanız gerekiyor, Apple’ın kendisi 50$ civarına satıyor ama yan sanayide 15-20 TL daha ucuza dönüştürücüler bulmak çok kolay. Bir satın alma önermek zorunda değilim, ancak bir Apple orijinali almak isteyenler için bu ürün web sitesinde mevcut. Apple’da nasıl yapılacağını da açıkladı…

iPhone’u kabloyla TV’ye, projektöre veya monitöre bağlama Uygun kablo veya adaptörü kullanarak iPhone’unuzu TV, projektör veya bilgisayar ekranı gibi bir ekrana bağlayabilirsiniz. Lightning Digital AV Adaptörünü veya Lightning – VGA Adaptörünü iPhone’un altındaki şarj bağlantı noktasına takın.

Adaptörünüze bir HDMI veya VGA kablosu bağlayın. HDMI veya VGA kablonuzun diğer ucunu ikincil görüntüleme cihazınıza (TV, monitör veya projektör) bağlayın. Gerekirse, ikincil ekranınızda doğru video kaynağına geçin. Yardıma ihtiyacınız olursa ekranınızın kılavuzuna bakın.

Yukarıda bahsedildiği gibi aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri elinizdeki cihazı TV’ye yansıtmak için gerekli önlemleri almanız ve fotoğraf veya videoların aynalanması ve aynalanması için gerekli izinleri vermenizdir. Bazı TV’ler farklı en-boy oranlarına sahip olduğu için bazen resimlerde tuhaflık görmeniz şaşırtıcı olmasa gerek… Bu aslında ücretli bir yöntemdi. Biraz hantal, klasik ama başarılı bir yöntem… Peki bunu ücretsiz yapmak mümkün mü? Kesinlikle… Bir önceki konumuz iPhone Wifi Paylaşma’yı hala okumadınız mı?

Bunu sadece AirPlay ile de yapabilirsiniz.

Muhtemelen AirPlay’e en azından biraz aşinasınızdır, ancak değilse, Apple’ın kablosuz cihazdan cihaza akış çözümü, bugün tartıştığımız sorunu iPhone ekranına yalnızca birkaç dokunuşla çözer. Ancak bu özelliği kullanmak için yansıtmak istediğiniz cihazın AirPlay desteğine sahip olması gerekir. Neyse ki, son zamanlarda üretilen birçok cihaz ve akıllı TV ve akıllı TV kutusu AirPlay desteği sunuyor. Ancak, daha eski Smart TV’lerden birine sahipseniz, yukarıdaki adaptör çözümünü seçmeniz gerekebilir. Peki iPhone ekran yansıtma AirPlay’e ne dersiniz?

Yukarıda vurgulanan üçgen şekli, iPhone’da video izlediğinizde veya web tarayıcısına göz attığınızda aşağıda görünecektir. Bu yansıtmayı seçerseniz, görüntü bağlı cihaza aktarılacaktır… Bunun için gerekli olan tek şart, hem iPhone’un hem de AirPlay özellikli cihazın TV ile aynı WiFi ağına bağlı olmasıdır. En üstteki AirPlay düğmesine basın, bağlanabileceğiniz cihazlar listesinde TV’nizi görmelisiniz. Görmüyorsan bir problem var demektir. Telefonunuzun ekranını bu HDMI adaptöründe olduğu gibi AirPlay uyumlu bir cihaza yansıtmanın da bir yolu var…

Kontrol Merkezi’ni açmak için iPhone ekranınızı kaydırdığınızda, “Ekran Yansıtma – Ekran Yansıtma” yazan büyük bir düğme göreceksiniz. Üzerine dokunun ve AirPlay cihazını bağlamak için ekran şifresini girin. Bu da olur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir